Гријна сезона у Бањалуци је у пуном јеку, а према досадашњим искуствима већине корисника биће боља и квалитетнија од претходних, пишу Независне новине.
“Ја сам гријањем презадовољна иако сам по природи зимогрожљива. Заиста немам никакве примједбе, како ове, тако ни неколико сезона уназад”, казала нам је Јелена Лакић из Улице Петра Рађеновића у Новој вароши.
Њено мишљење дијели и Марина Пуљић, која станује у Улици Живојина Мишића у насељу Борик.
“Ове године је још топлије и боље. Засад је одлично и надам се да ће се тако и наставити, а колико сам упућена ни остали станари немају примједбе”, казала је она.
То нам је потврдио Андреј Ерак, такође мјештанин овог насеља, који нам каже како је раније ситуација по питању квалитета гријања била шаролика.
“Иако смо близу топлане, квалитет гријања се у посљедњих десет година изгубио па се сада полако враћа. Генерално, гријање је добро и нико се не жали превише”, казао је Ерак.
Танасије Софреновић из Улице мајке Југовића под Старчевицом каже како добро гријање има годинама те да се то сада и наставило.
“Посебно је добро то што су радијатори топли цијелу ноћ. Оно што је наша предност је и то што је на згради добра изолација па се енергија не расипа превише”, каже Софреновић.
Ипак, и поред многобројних добрих примјера, нису сви задовољни квалитетом гријања ове зиме.
“Не могу рећи да сам задовољна гријањем, јер је оно веома лоше. Проблеми трају превише дуго, а ја своје обавезе редовно плаћам. У кухињи, која је најтоплија просторија у стану, температура је у просјеку око 19 степени, док се у дневној соби не може без ћебета. За викенд су мало боље гријали, што значи да могу када хоће”, казала нам је Мирјана Шарић из Обилићева.
Из предузећа Еко топлане не споре да постоје проблеми, али и додају како је то тек у мањем броју случајева.
“Топлификациона мрежа града стара је више од 45 година, тако да су поједини дијелови у веома лошем стању, а наше активности и средства су усмјерени на отклањање ових недостатака. С обзиром на чињеницу да је у питању веома захтјеван и обиман посао, рјешавање ових проблема је дуготрајан процес, посебно имајући у виду чињеницу да је поједине дијелове система даљинског гријања потребно у потпуности реконструисати. У сваком случају, настојимо да брзим реакцијама санирамо кварове у најкраћем могућем року. Све техничке екипе су константно на терену и раде на оспособљавању мреже, како би корисници имали уредну и редовну испоруку топлотне енергије”, кажу они.
Напомињу да је одржавање унутрашњих инсталација, као и заједничких унутрашњих инсталација у надлежности самих корисника односно ЗЕВ-ова, а да се већина рекламација у претходном периоду односила управо на кварове на овим дијелиовима топлотних инсталација, због чега корисници у појединим случајевима нису били задовољни квалитетом гријања.
“Ипак, и у тим случајевима наше техничке екипе приступају рјешавању и ових проблема, јер желимо да обезбиједимо што већи комфор и неометану испоруку топлотне енергије. Нажалост, овакви случајеви нису ријеткост, а одузимају много времена екипама на терену”, закључили су у Еко топланама Бањалука.