Мањи рачуни за струју, цјелодневно гријање које зими омогућава угодан боравак у топлим просторијама без појаве влаге у стану омогућује градско гријање, а управо те предности су препознали Бањалучани који су одлучили да поново поклоне повјерење систему даљинског гријања Бањалуке, пише Српска инфо.
Тај начин загријавања, који улази у четврту годину рада, подразумијева испоруку топлотне енергије у континуитету 24 часа, кроз нискотемпературни режим гријања.
Његове предности поново је искористила и Невенка Родић из Улице Патријарха Арсенија Чарнојевића.
– Користила сам прије неколико година услуге градске топлане. Међутим, из финансијских разлога сам била принуђена да се искључим са система даљинског гријања, мислећи да ћу уштедити, јер са скромним буџетом као и сви пензионери, веома водим рачуна о трошковима – казала је Родићева.
Нагласила је како је временом увидјела да је погријешила, па је одлучила да поново постане корисник Еко топлана.
– Услугом сам веома задовољна и сматрам да је гријање на топлану најбоље рјешење, поготово у стамбеним објектима, не само због комфора, него и из здравствених разлога. Наиме, претходних година, док сам користила струју за загријавање просторија, појавила ми се плијесан на зидовима, због стварања кондензације, а сви знамо колико то може бити опасно по здравље – казала је ова Бањалучанка, иначе дјечији глумац – луткар.
Комфор који нуди цјелодневно гријање, између осталог, био је пресудан и за још једног Бањалучанина који је одлучио да поклони повјерење даљинском гријању.
– Као нови власник куће која је била издвојена са система даљинског гријања, одмах сам се поново прикључио на систем, јер сам и у претходном стану користио услуге Еко топлана и био веома задовољан. Сматрам да би сви требало да се прикључе на систем даљинског гријања како из техничких разлога, тако и због животног комфора, али и оног еколошког аспекта – смањило би се загађење ваздуха, чији узрочник су највише индивидуална ложишта – каже М. Ђ. из насеља Борик.
Предности даљинског гријања у односу на друге облике загријавања простора су бројне.
Топлотна енергија се производи на мањем броју локација за велики број корисника, што омогућава квалитетније одржавање, те лакше допремање енергента само на једно мјесто.
Тако се не јављају проблеми складиштења, али и додатних трошкова допремања енергента, који имају они станари чије зграде имају индивидуално загријавање.
За загријавање Бањалуке се од почетка 2018. године користи биомаса – дрвна сјечка, што представља и ефикасан начин да се смањи загађење ваздуха.
Подаци говоре да је преласком на овај енергент од приближно 57.000 тона емисије ЦО2 по сезони, настајалих сагоријевањем мазута, достигнута готово неутрална емисија ЦО2 примјеном обновљивог извора енергије.
То може значајно ублажити потешкоће са којима се грађани суочавају зими. Наиме, у Бањалуци су индивидуална ложишта за гријање главни извори загађености ваздуха, тако да ова врста загријавања станова и пословних простора представаља еколошку алтернативу.
Овакав начин загријавања објеката има и позитивне ефекте на здравље и посебно је погодан за људе који имају проблем с алергијама, јер топлотно зрачење пружа удобност и смањује проток ваздуха преко радијатора, уз знатно мање подизање честица прашине.
Осим тога, ваздух се много мање исушује због ниже температуре гријних тјела.
Свакодневно цјелодневно гријање, током сезоне гријања спречава кондензацију, самим тим и стварање плијесни на плафону, зидовима и прозорима, а мања количина влаге у просторијама смањује и могућност развоја гриња, бактерија и вируса.
Надаље, даљинско гријање врло је прикладно за потрошаче, могуће је одржавање константне температуре у просторијама, а потрошачи једва да и примјећују како се њихови радијатори свакодневно загријавају.