Градоначелник Бањалуке Игор Радојичић рекао је да Еко топлане Бањалука имају све дозволе за рад, укључујући еколошку, и да је рад нове топлане потпуно легалан.
Радојичић је подсјетио да је на свечаности одржаној 15. марта 2018. године, када је званично почео рад Еко топлана, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Сребренка Голић уручила званично дозволу за рад.
– Еко топлане имају све дозволе, укључујући грађевинску, употребну и еколошку. Било је више пријава грађана по различитим основама, оне су инспекцијски провјераване и рад ове јавне службе која је преузела гријање града од фебруара је у потпуности легалан – рекао је Радојичић на конференцији за новинаре на којој су представљени резултати рада Градске управе за протекле двије године.
Он је рекао да се грађевинска дозвола може добити на увид, додавши да су то јавни документи.
– Све што је у овом пројекту рађено, рађено је примјерно, за шта смо добили и свјетско признање, јер је ријеч о пројекту који је технички, правно и финансијски био врло комплексан и захтијеван, и реализован за примјер. Људи нам из свијета долазе да питају како је пројекат реализован – навео је Радојичић.
Говорећи о земљишту на којем је нова топлана изграђена, Радојичић је рекао да су спроведене комплетне процедуре, одлуке Владе Републике Српске и остале, те да су особама које су на тој локацији имале, односно имају одређене честице приватне земље, понуђене замјенске локације.
– До њих је да се опредијеле коју од замјенских локација за земљиште траже или не, са некима је потпуно завршен посао и Скупштина града је донијела одлуку, други треба да се опредијеле за замјенске локације – рекао је Радојичић.
Одговарајући на питање о поскупљењу огревног дрвета у Бањалуци и да ли се оно може довести у везу са новом топланом, Радојичић је изразио сумњу да је то резултат рада Еко топлана у Бањалуци. Додао је да је то питање за шумопрерађиваче и да се не веже за град Бањалуку.
– Још прошле године, прије Еко топлана, било је поремећаја у цијени пелета на тржишту. Пребацивало се на рачун неког ко је покушао монополистички да то уреди из ФБиХ. На крају крајева, набавка дрвета за Еко топлане није утицала на цијену глобалног тржишта – рекао је Радојичић.
Говорећи о топловодној мрежи у Бањалуци, он је рекао да је она јавно власништво, да није власништво нове топлане и да није била власништво ни старе топлане.
– Уговором о оснивању новог друштва предвиђено је да субјект који пружа услугу гријања, а то је предузеће Еко топлане, између осталог, инвестира и у топловодну мрежу, с тим што то не ослобађа град инвестирања. Ми смо предвидјели кроз буџет, пошто се ради о нашем власништву, и за наредну годину улагање средстава у модернизацију топловодне мреже, јер је у веома лошем стању, укључујући модернизацију подстаница, пумпи и осталог, у шта су Еко топлане већ уложиле значајна средства – закључио је Радојичић.