Преласком с мазута на биомасу као енергент за даљинско гријање, град Бањалука и Влада РС први пут нису морали финансијски интервенисати, а у градској каси је по том основу остало око 12 милиона марака, пишу Независне новине.
Проста рачуница показује како је за десет година, од 2008. до 2018. године, за потребе набавке мазута, град издвојио око 120 милиона марака, што је један просјечан градски буџет.
У Градској управи кажу да су за ново постројење Еко топлана уложили 14,6 милиона марака и да су тиме заустављена нова издвајања из буџета града, те да им се ово улагање исплатило за нешто више од годину.
О значају годишњег износа који је град издвајао за набавку мазута, довољно говори и податак да је то, примјера ради, износ потребан за изградњу три нова моста (новог Зеленог моста, моста у насељу Српске топлице и моста у Доцу).
Због свега, Бањалука је претходних година била ускраћена за неке веома значајне инфраструктурне и комуналне пројекте.
Ово рјешење је омогућило саобраћајна растерећења, долазак водоводних и других система до сеоских домаћинстава, реконструкције вртића и других објеката и када се све подвуче, рачуница је врло јасна за све добронамјерне и усмјерене на развој Бањалуке.
Додају како је град изградњом Еко топлана добио функционално и самоодрживо комунално предузеће са стабилним изворима топлотне енергије, а уведен је и 24-часовни режим рада, чиме је подигнут комфор потрошача који су корисници топлане.
– Оно чиме нисмо задовољни су стање и капацитет дистрибутивне мреже у појединим дијеловима града, који нису осјетили пун ефекат овог пројекта. У питању је дио мреже који је стар преко 45 година и који није реконструисан од изградње. С радовима на наведеном дијелу се већ почело у прошлој години и надамо се да ћемо у наредним годинама побољшати стање када је ријеч о овом сегменту. Битно је истаћи да на основу анализе рекламација у овој гријној сезони можемо рећи да испод пет одсто корисника није било задовољно гријањем, док огромна већина корисника има одлично гријање и поред лошег стања дистрибутивне мреже – речено је у Градској управи Бањалука.
У Еко топланама кажу како су обезбиједили енергент за комплетну гријну сезону 2018/2019, те да су поред финансијских уштеда остварени и позитивни ефекти на животну средину, односно екологију, па је тако данас Бањалука један од ријетких великих градова у БиХ који нема проблем с квалитетом ваздуха, као рецимо Сарајево, Тузла и Зеница, гдје се редовно издају упозорења о штетности ваздуха по здравље људи.
Додају како је, уз промјену енергетна, предуслов за благовремену набавку и редовно плаћање рачуна за испоручену топлотну енергију. Проценат наплате показује како су Бањалучани одговорни корисници.
– Проценат корисника који плаћају рачуне се повећава из мјесеца у мјесец и тренутно преко 92% корисника на подручју града Бањалука уредно плаћа рачуне за гријање. Свјесни смо да је ово наш први корак ка враћању повјерења корисника, а у наредном периоду наш приоритет заједно с градом биће санирање и реконструкција дистрибутивне мреже, како бисмо постигли пун ефекат испоруке квалитетне топлотне енргије и како би корисници за своје редовно плаћање и повјерење према нама добили потпуни комфор – поручили су из овог предузећа.
Иначе, позитивни ефекти кориштења дрвне биомасе као обновљивог извора енергије огледају се у њеној неутралности, односно смањеном утицају на животну средину. При сагоријевању биомасе емитује се у атмосферу онолико угљен-диоксида колико биљке у току раста везују током процеса фотосинтезе, па је у том случају коефицијент емисије угљен-диоксида једнак нули.