Имајући у виду спекулације које су се појавиле у јавности, Привредно друштво Еко топлане жели да подсјети Бањалучане да од првог дана реализације пројекта па све до данас, када је у току осма сезона гријања, радимо у складу са свим прописима, без одступања.
Еко топлане су у складу са Еколошком дозволом у законској обавези да током гријне сезоне обављају редовна испитивања квалитета ваздуха, како у близини производних постројења, тако и емисије загађујућих материја из димњака. Испитивања, у складу са прописима, ради акредитована институција за ову дјелатност, а са резултатима су упознати и надлежни инспекцијски органи.
Осим тога, како је пројекат Еко топлана реализован уз подршку Европске банке за обнову и развој, Уговором о имплементацији пројекта, EBRD редовно обавља надзор и прати реализацију, а у оквиру овог уговора једна од најважнијих обавеза Еко топлана је испитивање квалитета ваздуха. У овом сегменту, током протеклих година, од почетка рада Еко топлана, није била нити једна примједба.
Резултати свих досадашњих мјерења јасно показују да је након оснивања Еко топлана и преласка са фосилних горива на обновљиве изворе енергије, ниво загађења у Бањалуци значајно смањен. Преласком на биомасу, односно дрвну сјечку, концентрација карбон моноксида је смањена два до три пута, док је концентрација сумпор диоксида мања за више од четири пута у односу на период када је основни енергент био мазут и када је град гријала стара топлана. Према резултатима мјерења, такође, средње дневне концентрације загађујућих материја су знатно испод граничних вриједности прописаних Правилником о граничним вриједностима квалитета ваздуха.
Захваљујући реализацији пројекта Еко топлана, Бањалука је сврстана на мапу европских зелених градова, као добар примјер преласка са фосилног горива као великог загађивача, на чисти, обновљиви извор енергије, захваљујући којем је квалитет ваздуха у овом граду вишеструко побољшан.
Важно је имати у виду чињеницу да су највећи загађивачи ваздуха индивидуална ложишта и саобраћај, што наводе и стручњаци из ове области, а управо системи даљинског гријања су рјешење за смањивање загађености ваздуха. Изградња централизованих топлификационих система (рејонске котловнице на обновљиве изворе енергије) у дијеловима града у којима је велики број индивидуалних ложишта, довео би до значајног смањења загађености ваздуха.